Uzmanların Önerdiği Cilt Bakım Ürünleri

Uzmanların Önerdiği Cilt Bakım Ürünleri

Daha iyi bir cilt bakımı için nasıl ürünler kullanmanız gerektiğini biliyor musunuz? Cilt bakımı konusunda hassas seçimler yaparak ve uzman onayı alarak ürün belirlememiz sağlığımız açısından daha iyi sonuçlar verecektir. Kullanılan tüm dermokozmetik ürünlerin cildimizin özellikleri ile uyuşması, cildimize uyum sağlaması önemlidir. Bu yüzden cilt bakım ürünleri seçerken ürünlerin dış görünüşüne, kokusuna veya fiyatına göre değil, cildimizle ne kadar uyumlu olacağına dikkat ederek ürün seçmemiz sağlığımız açısından en faydalı yol olacaktır.

 Cilt bakım ürünlerinizi belirlemeden öncesinde muhakkak bir dermatolog kontrolünden geçmeniz gerekmektedir. Ürünlerin cildinizi tahriş etmesi durumunda da yine aynı şekilde bir uzmana direkt olarak başvurmanız önemlidir. Her ürün her ciltte aynı tepkiyi göstermez.

Bir diğer unsur olan doğal cilt bakım ürünleri ise özellikle pandemi döneminin başlamasıyla hayatlarımızda etkili bir role sahip oldu. Evlerde hazırlanan cilt bakım maskeleri ve peelingleri her ne kadar doğal, katkısız içerik olarak gözükse de yine de alt maddeleri iyice araştırılmadan kullanılmaması önemlidir. Cildinizin hassas, yağlı, kuru gibi özelliklerini iyice keşfetmeli ve bu özelliklere yönelik tepkime vermeyecek ürünler tercih etmelisiniz.

Bu konuda birçok uzman, uzaktan genel tavsiyeler vermekten kaçınmaktadır. Uzaktan bir ürün önerildiğinde, cilt tipiniz ile bağdaşmama ihtimali yüksektir. Ürün seçimlerinde muhakkak çeşitli testlerden geçerek, cildinizin bu maddelere tepkime verip vermediğinizi ölçmelisiniz. Ayrıca uzmanların da altını çizerek belirttiği bir diğer madde de her ürünün her dönemde aynı formda kullanılmaması gerektiğidir. Örneğin yaz aylarında dermatologlar tedaviyi önermez ve faaliyetlerini daha çok kış aylarında gerçekleştirir. Güneş ışığının bu konuda zarar verebilme ihtimali yüksektir. Kozmetik marketlerdeki özellikle de soyucu yönü kuvvetli olan ürünler (peeling, yenileyici kremler) içeriğindeki konsantrasyon oranı ile vücutta yanma gibi tepkimeler meydana getirebilmektedir. Bu yüzden ürün seçimlerinizde muhakkak dermatolog yardımı almalısınız.

Uzman Tavsiyesi

Bu kısımda cildinizi tahriş etmeyecek ve genel rutinde cildinizi rahatlatacak uzman tavsiyelerini sizler için bir araya getirdik.

  • Sabah ve akşamları, cildinizi su ve içeriğinde cildinizi rahatsız etmeyecek sabunlar ile cildinizi yıkayın. Bol su ile cildinizi arındırmaya ve bunu rutin hale getirmeye özen gösterin.
  • Özellikle kış aylarında ve geri kalan tüm zamanlarda cildinizi içeriğinde kuvvetli maddeler bulunmayan, cildinizi rahatsız etmeyecek, -hassas cilt tipliyseniz; hassas cilde uygun- nemlendirici kremler ile cildinizi nemlendirmeyi ihmal etmeyin.
  • Cildinize aralıklarla masaj yaparak kan dolaşımını sağlayın.
  •  Elleriniz ve cildinizi tahriş etmeyecek yumuşak yüzeyli araçlar ile masajınızı gerçekleştirebilirsiniz.
  • Cildinizi kurutup tahriş edebilecek yüksek sıcaklıktaki duştan kaçının. Çok sıcak su ile duş almak saç diplerinize de zarar verir.
  • Özellikle yaz aylarında cildinizle uyumlu, dermatoloğunuz ile seçtiğiniz güneş kreminizi kullanmayı ihmal etmeyin.
  • Yediğiniz yiyeceklere, beslenme düzeninize önem gösterin. Cildinizin aşırı yağlanması, sivilce, beze gibi cildinizde bulunmayan sorunların oluşması beslenmenizle doğrudan ilişkilidir. Düzenli beslenip bol su tüketmeye özen gösterin.
  • Uyku saatleriniz cildiniz için çok önemlidir. Cilt yeterince dinlenmediğinde solgunlaşarak mevcutta olmayan sorunları ortaya çıkartır bunlardan kaçınmak için düzenli ve ideal uyku saatlerinizi belirleyin ve bu düzene uyun.

Cilt bakım rutinleriniz için öncesinde genel bakım planlamanızı yapın. Bedeninizi ve cildinizi rahat ettirecek şekilde yaşam düzeninizi oluşturun. Daha sonrasında mutlaka bir dermatolog yardımı ile cildinize uyum sağlayacak ürünleri belirleyerek kendinize özel bakım rutininizi oluşturun. Unutmayın ki her cilt çok özel ve biriciktir. Bu yüzden de cilt bakım rutininiz de özel ve biricik olmalıdır.

Dermatolog ile çeşitli testler sonrasında belirlediğiniz cilt bakım ürünlerinizi Pembe Elma’dan seçmeye ne dersiniz? Uygun ürünlerinizi belirledikten sonra pembelma.com çeşitli ürün grupları ve kampanyalarıyla cilt bakım rutinlerinize eşlik etmek için sizi bekliyor olacak! Keyifli bakımlar ve sağlıklı ciltler dileriz…

Etiketler: cilt bakımı, cilt bakım ürünleri, dermokozmetik, doğal cilt bakımı, evde cilt bakımı, pembe elma
Mayıs 08, 2021
Listeye dön