KOLAJEN HAKKINDA ALTIN DEĞERİNDE BİLGİLER

KOLAJEN HAKKINDA ALTIN DEĞERİNDE BİLGİLER

Vücut için değerli bir protein olan kolajenin yeterli ölçüde ve kalitede sentezlenebilmesi, sağlık açısından oldukça önemlidir. Sağlıklı bir bireyin vücudundaki kolajen miktarı, kolajenin kullanılması büyük önem taşır. Kolajen, insanlar için hayati rollerde karşımıza çıkmaktadır. Kolajen nedir, kolajen faydaları nelerdir bu konuda daha fazla bilgi edinmek isterseniz, işte kolajen hakkında anahtar değerinde bilgiler…

Kolajen Nedir?

Kolajen insan vücudunda en bol bulunan bir protein çeşididir. Kolajen; kemik, kas, tendon, kıkırdak, deri, kan damarları, dolaşım sistemi, sindirim sistemi, saç, diş kısaca vücudumuzun hemen her yerinde bulunur. Kolajen vücudu bir arada tutarak vücutta adeta bir yapıştırıcı görevi üstlenir. Hatta kolajen kelimesi, yapıştırıcı anlamına gelen Yunanca “kólla” kelimesinden gelir. Vücut tarafından sentezlenen kolajen, dış kaynaklardan da alınabilir.

Kolajenin yapıtaşı, fibroblast olarak isimlendirilen bağ dokusu hücreleridir. Bağ ve bağ dokularını oluşturan kolajen, vücutta koruma görevini üstlenerek, cildi toksinlerden ve diğer zararlı etkenlerden korur. Tüm vücut proteinlerinin üçte birini oluşturan collagen, prolinglisinalanin ve arginin gibi aminoasitleri içeriğinde bulundurur. Vücutta çokça bulunan ve farklı dokularda çeşitli görevleri olan kolajen, vücudu koruyan temel maddedir. Ayrıca collagen ölü cilt hücrelerini yenileyerek, cildin elastikiyetini arttırır ve cilde dayanıklılık, gerginlik verir.  

Kolajen Faydaları Nelerdir?

Kolajenin faydalarını gençlik yıllarınızda pek fark etmemiş olabilirsiniz. Yaş ilerledikçe kolajenin faydaları daha iyi anlaşılır. Ne yazık ki yaş ilerledikçe vücutta kolajen üretimi azalır ve kalitesiz kolajen üretilmeye başlanır. Bu durum sonucunda kolajen ona yüklenen görevleri yapamaz hale gelir. Cilt esnekliğini kaybeder ve kırışıklıklar meydana gelir. Kıkırdak dokusu zayıflar, eklemlerle ilgili problemler ortaya çıkar. Vücutta oluşan yaraların iyileşme süresi uzar. Tüm bunların oluşumunu engellemek için vücuttaki kolajene dikkat edilmeli ve gerektiğinde kolajen takviyesi almayı ihmal etmemeli. Kolajen takviyesini, dışarıdan kolajen hap, suda kolajen olarak almak, sizler için iyi ve etkili olacaktır.

Kolajen Çeşitleri

Vücudun hemen hemen yer yerinde bulunan kolajen bulunduğu yere göre değişik görevler yapar. Örneğin; kemiklerde, kaslarda, kıkırdaklarda bulunan kolajen tutucu olarak görev yapar. Kolajenin cilt için görevi, cilde gerginlik kazandırarak pürüzsüz bir cilde sahip olmayı desteklemektir. Bu şekilde değişik görevleri üstlenen kolajenin 20’den fazla tipi olduğu bulunmuştur. Çok sayıdaki kolajen tipinin dağılımı, işlevleri ve yapıları birbirlerinden farklılık gösterir. Yapısına göre lifli, lifsiz, fibril, mikrofibril ve membran olarak sınıflandırılan kolajen tipleri mevcuttur. Kolajenin çeşitleri farklı dokularda, farklı yoğunlukta bulunur. Fakat vücudumuzdaki kolajenin %80, %90 gibi büyük bir bölümü Tip 1, 2, 3’ten oluşur.

Kolajen Tip 1: Tip 1 kolajen insan vücudunda en çok bulunan kolajen çeşididir. Vücudun parçalarını oluşturan eozinofilik liflerden oluşur. Vücutta başlıca deri, kemik, tendon ve bağ dokusunda bulunarak kemikleri destekler ve yaraların iyileşmesinde rol alır. Ayrıca cilde gerginlik ve elastikiyet verir.

Kolajen Tip 2: Tip 1 kolajene göre vücutta daha az miktarda bulunur. Tip 2 kolajen, kıkırdak doku ve gözün yapısında bulunmaktadır.

Kolajen Tip 3: Kasların, organların ve arterlerin yapısını destekleyerek damarlara elastikiyet, kaslara güç verir. Tip 1 kolajen ile birlikte deride bulunarak cildin elastikiyetinden, dayanıklılığında görev yapar. Ayrıca tip 3 kolajenin cilt gerginliğine yardımcı işlevi vardır.

Vücutta oldukça yaygın olarak bulunan proteinlerden kolajenin, insanlar için pek çok faydası bulmaktadır. Bu yazımızda sizler için kolajenin önemini vurgulamaya çalıştık. Daha fazla bilgi edinmek için bloğumuzda yer alan diğer yazılarımıza göz atabilirsiniz. Kolajen ve diğer besin takviyelerini incelemek için ise pembelma.com web adresimize göz atabilirsiniz. 

Etiketler: kolajen, collagen, pembe elma, takviye edici gıda
Mayıs 31, 2021
Listeye dön