Dermokozmetik ve Besin Takviyesi Ürünlerine Dair Yararlı Bilgiler

Dermokozmetik ve Besin Takviyesi Ürünlerine Dair Yararlı Bilgiler

Tıp dalı olan dermatoloji ile kozmetik kelimelerinin birleşiminden meydana gelen dermokozmetik kelimesinin anlamı; belirli bir cilt problemin olması ya da cildin korunması ve benzeri gibi problemlerin önlenmesinde ya da geciktirmesinde kullanılan ürünleri ifade etmektedir.

 

Cilt, saç ve vücut için kullanılan dermokozmetik ürünleri; krem, losyon, tonik, temizleme jeli, temizleme köpüğü, cilt serumu, şampuan, maske ve benzeri şeklinde olmaktadır. Bu ürünlerin yanı sıra, yağ karışımları da dermokozmetik alanında sık sık kullanılmaktadır.

 

Dermokozmetiğin yanı sıra besin takviyesi; kişinin beslenme düzeninde yer alan ek, takviye edici gıdalar anlamına gelmektedir. Kişiden kişiye ihtiyaç duyulan besin takviyelerinin değişiklik göstermesinin yanı sıra başlıca besin takviyeleri; vitamin, mineral, aminoasit, otlar, botanik ürünler, posa ve fitokimyasallardır.

 

Besin takviyesinin gerektiği durumlara örnekler aşağıdaki gibidir;

 • Düşük enerji diyet uygulamak
 • Vegan ya da vejeteryan olmak
 • Demir eksikliği problemi yaşamak
 • Hamile ya da emziren olmak
 • Menopoz sonrası süreçte olmak
 • Yaşlı olmak
 • Uzun süre ilaç kullanmak (antibiyotik ve benzeri gibi)
 • Alerjik hastalıklar sebebi ile besin alımı engellenmesi yaşayanlar
 • Diyaliz tedavisi görmek

 

Besin takviyeleri; hap, şurup ya da kapsül şeklinde, yüksek doz ile kullanılabilen forma sahiptirler.

 

Kozmetik Nedir?

 

Kişiye daha güzel bir görünüm kazandırmak ya da görünüm problemlerini gidermek için kullanılan kozmetik; kozmetik ürünleri, uygulanan bakımları ve tedavileri temsil etmektedir. 

 

Yüz ve çevresini güzelleştirmek için kullanılan ruj, maskara, fondöten ve benzeri kozmetik ürünlerinin yanı sıra saç boyası, saç spreyi, parfüm, saç jölesi, vücut yağları, vücut kremleri ve benzeri pek çok ürün kozmetik ürünler alanına girmektedir.

 

Dünya üzerinde bulunan, cilt bakımı ve güzellik için kullanılan başlıca kozmetik markalarına örnekler aşağıdaki gibidir;

 • Lancome
 • Estée Lauder
 • Clinique
 • Loreal Paris


Dermokozmetik Nedir?

 

Dermokozmetik; ilaç teknikleri ile geliştirilmiş, üretilmiş ve pek çok dermatolojik testten geçmiş cilt, saç ve vücut bakımı için kullanılan ürünleri kapsamaktadır.

 

Dermokozmetik ürünler, yalnızca eczanelerde ve eczane sitelerinde (online eczaneler) satılır. Dermatoloji ya da plastik cerrahi uzmanları tarafından çeşitli cilt problemlerinin çözümü için doğrudan ya da ilaç tedavisine destek amaçlı reçeteye yazılırlar.

 

Çoğunlukla ilaç tedavilerinin yan etkilerini azaltmak ya da gidermek için destekleyici olarak kullanılan dermokozmetik ürünler; akne tedavisi, sedef tedavisi ve benzeri alanlarda etkilidirler.

 

Dermokozmetik ürünler; kuru cildi nemlendirmek, cilt lekelerini gidermek, cilde kırışıklık ve yaşlılık karşıtı elastikiyet sağlama, akne tedavisi, güneş ışınlarına karşı koruma, yağlı ciltlerde yağ dengesini sağlama, siyah nokta ve gözenek probleminin önlenmesi, çatlat ve selülit tedavisi, saç dökülmesi ve benzeri pek çok problemin iyileşitirilmesi ve onarılmasına kullanılan ürünlerdir.

 

Dermokozmetik ürünlerin sadece eczanelerde satılması ise sizi yanıltmasın. Eczanelerde satılan her cilt bakım ürünü dermokozmetik değildir. Bazı cilt bakım ürünleri eczanelerde satılmasın karşın dermokozmetik alana girmemektedirler.

 

Dermokozmetik markalarına örnekler aşağıdaki gibidir;

 • Bioderma
 • Vichy
 • Lierac
 • Caudalie
 • Avene
 • Cosmed
 • Babe
 • Mustela
 • La Roche Posay


Dermokozmetik ve Kozmetik Arasındaki Farklar Nelerdir?

 • Kozmetik ürünleri cildin sadece dış yüzeyine etki ederek cilt sorunlarına bir çözüm sunmazlar. Buna karşın, dermokozmetik ürünler; cilt güzelliği, deri sağlığı ve benzeri pek çok alanda problemlerin çözümü için kullanılırlar.
 • Kozmetik ürünler sadece güzellik algısı üzerine kuruludur fakat dermokozmetik ürünler kozmetik ile ilaç arasındaki ara çözüm olma özelliğine sahiptirler.
 • Dermokozmetik ürünleri; leke, kuruluk, akne, yağlanma, yaşlanma ve benzeri pek çok probleme çözüm sağlarken kozmetik ürünler sadece cilt temizliği için faydalıdırlar.
 • Dermokozmetik ürünleri cilde uyumlu, yan etkileri önlemek için klinik testlerden geçmiş ürünlerdir fakat kozmetik ürünleri daha genel ve yaygın ürünler oldukları için aynı derece güvenli değildirler. Yapılan çeşitli araştırmalara göre, dermokozmetik ürünler kozmetik ürünlerine kıyasla daha çok tercih edilmektedir. Güneş, hava kirliliği, antibakteriyel ortamlar ve benzeri gibi olumsuz dış çevre faktörlerine karşı daha kalıcı ve etkin çözümler için dermokozmetik ürünleri tercih edilmektedir. 
 

 

Dermokozmetik Ürünler Nerelerden Satın Alınır?

 

Cilt problemlerinin onarılması, cilt ve cilt bariyerinin korunması, yaşlılık belirtilerin ertelenmesi ya da onarılması ve benzeri alanlarda fayda sağlayan dermokozmetik ürünleri; ülkemizde yanlış bir algı ile kozmetik ürünler alanında değerlendirilebilmektedir. Kozmetik ürünler ile arasında pek çok fark bulunan dermokozmetik ürünlerinin araştırarak hangileri olduklarına karar vermeli ve satın almak için harekete geçmelisiniz.

 

Klinik testlerden geçmiş ve cilt problemlerinin çözümü için kullanılan dermokozmetik ürünler; eczanelerde ve eczane sitelerinde (online eczaneler) satılmaktadır. Bunun yanı sıra Pembelma sitesinden çeşitli avantajlar ile dermokozmetik ürünlerine sahip olabilirsiniz.

 

Dermokozmetik Cilt Bakım Ürünlerine Örnekler Nelerdir?

 

Günümüzde dermokozmetik alanında pek çok marka ve ürün bulunmaktadır. Her cilt tipine ve cilt problemine özel olarak kategorilendirilen, kişisel bakım içinde kullanılan dermokozmetik ürünlerinden bazıları aşağıdaki gibidir;

 

Vichy Neovadiol Serum: Sabah ve akşam olmak üzere günde iki defa kullanılan bu serum, menopoz döneminde cilt görünümünün tazelenmesine, cildin nemlenmesi, daha parlak ve genç bir görünüme kavuşmasına imkan sağlamaktadır. Cildin daha sıkı ve pürüzsüz görünmesine yardımcı olan bu ürün hassas ciltler içinde uygundur.

 

Vichy Slow Age Night: İçeriğinde bulunan probiyotik ve antioksidan formülü ile yaşlanma karşıtı olan Vichy gece kremi, cilt tarafından kolay emilme özelliği ile ön plana çıkmaktadır. Çeşitli faktörlere bağlı olarak yorulan cildin görünümünü yenileme sürecini hızlandırmaya yardımcı olan bu ürün, yeni bir güne başlarken pürüzsüz bir cilt ile uyanmanızı sağlamaktadır. Hassas ciltler içinde uygun olan, nemlendiren ve cilde parlaklık kazandıran bu krem, her gece temizlenmiş cilde krem şeklinde uygulanmaktadır. İsteğe bağlı olarak, haftada bir gün ince tabaka halinde cilde sürüp 10 dakika bekletilerek maske şeklinde de kullanılabilir.

 

Bioderma Sensibio H2O Yüz ve Makyaj Temizleme Suyu: Hassas ciltler için lipid tabakasını koruma özelliğine sahip Bioderma temizleme suyu; hassas ve normalden kuruya dönük ciltler için üretilmiştir. Cildi nazik bir şekilde derinlemesine temizleyen bu ürün cildin doğal dengesini ve cilt yüzeyini korumaya yardımcı olur.

 

Vichy Liftactiv Hyalu Mask: Tüm cilt tiplerinin kullanabileceği, yaşlanma karşıtı cilt bakım maskesidir. İçeriğinde bulunan 15 mineral ile zenginleştiriliş formülü sayesinde cilt bariyerini güçlendiren ve koruyan bu ürün temizlenmiş cilde ince bir tabaka halinde uygulanarak 5 dakika bekletilmeli, sonrasında nemli pamuk ile ciltte kalan fazla kalıntısı temizlenmelidir. Su ile durulanan bu ürünü haftada 3 gün, göz ve dudak çevresi ile temasından kaçınarak kullanınız.

 

Besin Takviyesi Ürünlerinde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Takviye edici gıdalar; kişinin yaşam ve beslenme dengesini düzenlemesine yardımcı olan ürünlerdir. Bu ürünlerin kullanımında dikkat edilmesi gerekenler ise aşağıdaki gibidir;

 • Kişi günlük beslenme düzenini göz önüne alarak besin takviyesi almalıdır.
 • Kullanılan takviye edici gıda ile yeterli oranda beslenme düzeni sağlanmalıdır.
 • Takviye edici gıdalar bazı ilaçlar ile etkileşime girdiğinde farklı reaksiyonlar gösterebilmektedir. Bu nedenle, takviye edici gıda ile ilaç kullanımı olan durumlarda araştırılarak tüketilmelidirler.
 • Belirli oran ve doz ile günlük alınması gereken miktarda tüketilmelidirler.
 • Takviye edici gıdaların günlük normal beslenmenin yerini tutmadığını bilerek kullanmak gerekmektedir.

 

Besin Takviyesi Güvenilir Olarak Nereden Alınır?

 

Takviye edici gıdalar; kişilerin normal beslenmelerine ek olarak kullanılan ürünlerdir. Bu ürünler; balık yağı, vitamin, mineral, probiyotik, antioksidan, karbonhidrat, yağ, aminoasit ve benzeri gibi yapı ve özelliklere sahip ürünlerdir.

 

Bu ürünler; eczanelerde ve eczane sitelerinde (online eczaneler) satılmaktadır. Bunun yanı sıra Pembelma sitesinden çeşitli avantajlar ile besin taakviyesi ürünlerine sahip olabilirsiniz.

 

Dermokozmetik Ürünler Hangi Kategorilerde Üretilmektedirler?

 

Dermokozmetik ürünler; cilt, saç ve vücut olmak üzere tüm kategorilerde üretilmektedirler. Krem, losyon, tonik, temizleme jeli, temizleme köpüğü, cilt serumu, şampuan, maske, güneş kremi ve benzeri formüllere sahip olan pek çok markanın pek çok dermokozmetik ürünü bulunmaktadır.

 

Sağlık ve Güzellik İçin Tercih Edilmesi Gereken Ürünler Nelerdir?

 

Bioderma Sebium Foaming Gel: Karma ve yağlı ciltler için üretilen temizleyici jel; cildi derinlemesine temizler ve ciltte oluşan yağ dengesinin düzenlenmesine imkan sağlar. İsteğe bağlı olarak sabah ve akşam / sabah ya da akşam şeklinde her gün nemli cilde uygulanarak köpürtülmelidir. İyice durulayarak cildi nazikçe durulayınız.

 

La Roche Posay Soothing Temizleyici Losyon: Hassas ciltlere özel üretilen bu tonik; alkol, sabun ve boya maddesi içermemesi ile ön plana çıkmaktadır. Makyajınızı çıkardıktan sonra bir pamuk yardımı ile cildinize uygulayın ve durulamayın.

 

Vichy Normaderm Phytosolution Intensive Purifying Gel: Yağlı ciltler için üretilen Vichy arındırıcı jel; bitkisel içerikler ile oluşturulan zengin formülü sayesinde ciltteki sebumu azaltarak parlama karşıtı etki sağlamaktadır. Cildi kurutmadan ciltteki kiri temizleyen bu ürünü sabah ve akşam nemli cilde su ile köpürterek sürün ve bol su ile durulayın.

 

Caudalie Masque Purifiant Kil Maskesi: Cilt kusurlarının giderilmesine ve ciltteki sebum fazlasının dengelenmesine destek olan bu ürün, cilde pürüzsüz ve aydınlık bir görünüm kazandırır. Haftada iki kez uygulayınız ve 10 dakika bekleterek duru su ile durulayınız. 

 

Caudalie Premier Cru Yaşlanma Karşıtı Göz Bakım Kremi: Göz çevresindeki yaşlanma belirtilerinin onarılmasını sağlayan yaşlanma karşıtı krem; göz çevresini nemlendirir, pürüzsüz ve sıkı bir görünüm kazanmasına yardımcı olur. daha genç ve ışıltılı bir görünüm ile kırışıklık görünümünü azaltır.

 

La Roche Posay Anthelios XL SPF 50 Dry Touch Güneş Kremi: Parfümsüz, UVB ve UVA ışınlarına karşı koruyan bu ürün; güneşe karşı hassasiyeti olan ve güneş ışığına maruz kalan kişiler için son derece faydalı bir üründür. Yüz için kullanılan bu güneş kremi; yağlı bir his bırakmaz, hızlı emilir ve parlama karşıtıdır. Güneşten koruyan bu ürünü güneşe çıkmadan önce uygulayınız ve güneşte kaldığınız ama yüzünüz ıslandığı sürece yüzünüzü kurulayarak güneş kremini yenileyiniz. Yoğun güneş bulunan günlerde 2 saat ara ile kremi yüzünüze uygulamanız önerilmektedir.

 

Dermokozmetik ve Besin Takviyesi Ürünlerinde Güvenilir Adres Pembe Elma!

Pembe Elma, dermokozmetik ve besin takviyesi alanında pek çok ürünü güvenilir bir şekilde satmaktadır. Anne ve bebek ürünleri, vitaminler, cilt bakım ürünleri, saç bakım ürünleri, ağız ve diş sağlığı ürünleri ve güneş ürünleri alanlarında geniş ürün yelpazesine sahip Pembe Elma internet adresinden birbirinden avantajlı fiyatlar ile ihtiyacınız olan tüm ürünlere sahip olun!

 

Pembe Elma ekibi olarak bu yazımızda sizler için kozmetik, dermokozmetik ve besin takviyesi alanlarında detaylı bilgiler hazırladık. Umarız faydalı bir yazı olmuştur. Kozmetik, dermokozmetik ve besin takviyesi alanları ve daha fazla içerik için bizi takip edin!


 
Etiketler: dermokozmetik ve besin takviyesi, dermokozmetik, besin takviyesi
Mayıs 19, 2021
Listeye dön