Dermokozmetik Nedir A’dan Z’ye Ayrıntılı Bilgi

Dermokozmetik Nedir A’dan Z’ye Ayrıntılı Bilgi

Son zamanlarda özellikle cilt bakımına yoğunlaşmaların artmasıyla sık sık adını duyduğumuz dermokozmetik ürünler neler? Siz dermokozmetik ürünler kullanıyor musunuz? Dermokozmetik ürünlerin günlük hayatımızdaki ve sağlığımızdaki yerinin önemini fark etmemiz, daha verimli cilt bakımı sonuçları almamızı sağlayacaktır.

Dermokozmetik için genel bir tanım yapacak olursak; Dermokozmetik, dermatoloji dalının araştırma ve ayrıştırma çalışmalarının neticesinde ortaya çıkartılan ürünler bütünüdür. Dermokozmetik ürünler genel bağlamda çeşitli testlerden geçmiş, sağlıksal açıdan belirli problemlerin çözümlerini hedefleyen ürün gruplarıdır. Genellikle eczanede satışı yapılan bu ürün gruplarının bir kısmı ilaç olarak nitelendirilmektedir. Ancak bu noktada vurgu yapılması gereken bir kısım olarak şunu belirtebiliriz; eczane ürünlerinin hepsi dermokozmetik ürünler değildir.

Günümüzde özellikle de sosyal medyada dayatılan güzellik algılarından ötürü ve sosyal medyadaki öncü isimler aracılığıyla cilt bakımı, kişisel bakım gibi konular iyice reklam malzemesi haline gelmiş bulunmaktadır. İnsanların ihtiyacı olmayan veya kişilerin cilt tipinden tamamen bağımsız olan bir ürünü -sözde- vaatler ile cazip hale getirerek tüketim çılgınlığı furyaları başlamıştır. Bu noktada cilt bakımı konusunda normalden daha fazla hassas olmanız tavsiye edilmektedir. Cilt bakım ürünleri cazip geldiği, fiyatı uygun olduğu, ambalajı şık olduğu veya a kişisinde fayda sağladığı için kesinlikle tercih edilmemelidir.

Doğru tespit edilmiş sorun ve iyi analiz edilmiş bir cilt için doğru dermokozmetik ürünün eşleştirilmesi çok rahat olacaktır. Dermokozmetik ürünler; cilt, saç ve vücudu kapsam olarak ele alır. Cildinizi, saç tipinizi ve vücudunuzu iyice tanıyarak ve bir uzman kontrolünde doğru ürünler ile doğru cilt bakım rutinlerinizi keşfetmelisiniz.

Dermokozmetik ürünler içerisinde tedavi edici nitelikte çeşitli sorunlara çözüm olacak ürünler yer almaktadır. Bunun haricinde günümüz anlayışında dermokozmetik ürün skalasında güzellik ve sorunlar çerçevesinin birleştirildiği, yani sadece iyileştirici, çözüm üretici ve problemi ortadan kaldırtıcı niteliğin dışına çıkıldığı gözlemlenmektedir. İşte bu yüzden eczane içerisinde yer alan tüm ürünlerin dermokozmetik ürünler olmadığı, hepsinin ilaç özellliklerini taşımadığını görmekteyiz.

 • Dermokozmetik ürünlerin genel olarak 3 faaliyet alanı bulunmaktadır. Bunlar; cilt probleminin çözülmesi, tıbbı tedavinin yan etkilerinin yatıştırılması ve tıbbi tedavinin destekleyicisi işlevleridir.

Dermokozmetik ürünlerin çözüm olduğu sorunlar için şu durumlar örnek gösterilebilir;

 • Saç problemleri. ( Kepeklenme, saç dökülmesi..)
 • Vücut problemleri ( Çatlaklar, selülit)
 • Cilt problemleri (Lekeler, kızarıklıklar, kırışıklık, pigmentasyon, siyah nokta, yağlanma, akne/skar..)

Dermokozmetik ürün üreten markalar cildin yapısını etkilemek ve geliştirmek için kapsamlı ve kapsamı farklı içerik maddeler kullanmaktadırlar. Bunlardan bazıları;

 • Doğal bitkisel içerikler, yeşil çay, aleo vera(…)
 • Peptitler, hhyalunanic asit, polifenol.
 • Vitamin (B,C,E), KoenzimQ10, antioksidanlar,retinollerdir.

Dermokozmetik ve Klasik Kozmetik Ürünleri Arasındaki Farklar

 • Dermokozmetik ve kozmetik ürünlerin arasındaki temel farkı; kontrol, problem- çözüm, içerik ve dermatolog kavramlarıyla ortaya koyabiliriz.
 • Geniş anlamda incelendiğinde, dermokozmetik ürünler çeşitli testlerden geçmiş cilt problemlerine fayda olması beklenen, dermatolog ışığında ürün belirlemesi yapılarak belli bir süreç zarfında süregelen iyileştirme ya da tedaviler olarak tanımlanabilir. Kozmetik ürünler için dermokozmetik ürünlerdeki gibi bir kontrol, test söz konusu değildir. Kozmetik ürünlere ulaşım daha kolaydır. Kozmetik ürünlerin kullanımı için herhangi bir kontrole ihtiyaç duymaksızın ürünleri kullanmak mümkün olabilmektedir.
 • Dermokozmetik ürünler kozmetik ürünlere göre daha maliyetli ürünlerdir.
 • Dermokozmetik ürünlerin içeriğindeki etken maddeler titizlikle seçilerek dermatolog testlerinden geçer, medikal bakış açılarıyla hazırlanır.
 • Kozmetik ürünler geçici çözümler üretir, içeriğindeki maddeler dermokozmetik ürünlerdeki gibi denetlenmez.

Eczanelerde satılan bazı dermokozmetik ürün markaları :

La Roche Posay, Vichy, Bioderma, Avene, Babe, Bionnex, Cosmed, Mustela , Dermoskin, Uriage, Noreva (…)

Sizler de kendi cilt bakım rutininiz için doğru olan ürünleri seçmeden önce cildinizi test edin. Bir dermatolog tarafından kontrol edilen cilt bakım süreci verimli sonuçları da beraberinde getirecektir.

Etiketler: dermokozmetik, cilt bakımı, saç bakımı, kişisel bakım, bitkisel bakım
Nisan 28, 2021
Listeye dön